Satış ve Danışma Hattı: 0364 333 1 000

Gelişimde Oyunun ÖnemiANASAYFA Prlt Bebe Gelişimde Oyunun Önemi

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Geçen haftaki yazımızda oyun konusunu ele almıştık. Bu hafta ise sizden gelen sorular dahilinde önemli 1-2 noktaya daha değineceğiz.

Çocuğum Oyuna Kanmıyor

Bazı anne babalar çocukları ile düzenli oyun oynadıkları halde çocuğunun bir türlü tatmin olmadığından, sürekli daha fazla oynamak istediğinden yakınmaktadır. Geçen sefer de dile getirdiğimiz gibi, oyun çocuğun temel uğraşıdır. Haliyle hep oyun ile vakit geçirmek isteyeceketir. Ancak bu demek değildir ki, ebeveynleri sürekli onunla oynayacak.

Burada dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır:

Ebeveyn çocuğu ile oynayarak ona ve onun için önemli olan şeylere değer verdiğini göstermektedir. Eğer ki oyunu baştan sağma ya da isteksiz oynuyorsa çocuk bunu mutlaka hisseder ve bir türlü tatmin olmaz. Anne-babası çocuğun en ciddi işini ciddiye aldıklarını onlara göstermelidir.

Çocuğun evde oyun oynamak için uygun ortamı ya da uygun oyuncakları yoksa, bazen istekli oynamak da yetmeyebilir. Bu nedenle oyuncak seçerken çocuğun yaşına ve gelişim özeliklerine dikkat etmek önemlidir. Ebeveynler çocuğun zekaları daha çok gelişsin diye eğitici oyuncaklar almaya özen göstermektedirler. Ancak, 3 yaşındaki bir çocuğa sayıları, harfleri öğreten, ya da çok parçalı yapbozlar almak uygun değildir. Bu sefer çocuk onlarla tek başına oynamayı beceremeyip sıkılacak ve annesi ile oyun oynamak isteyecektir. Bu ise diğer taraftan, çocuğun gelecekte severek oynayabileceği bir oyuncağı vaktinden önce tanıyıp keyif almamasına ve bundan hevesinin çabuk geçmesine neden olmaktadır. Gelecekteki oyuncak seçenekleri de doğal olarak azalacaktır. Bu nedenle çocuğa tek başına oynamaktan hoşlanabileceği oyuncaklar alınmalıdır.

Çocuklar 3 yaş ve sonrasında yavaş yavaş kurallı ve topluca oynamaya alışmaya başlarlar. Artık evde anneleri onlara yetmeyebilir. O yüzden bu yaş ve sonrası çocuklar için kreş ve anaokulları uygun ortamlardır. Çocuk burada oyun ihtiyacını hem sağlıklı yönden, hem de doya doya karşılayabilir ve evde ebeveynini oyun konusunda rahat bırakır. Ancak çocuk anaokuluna gitse bile anne-baba yine de 10-15 dk da olsa evde onunla birebir vakit geçirmelidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise ebeveynin sınır koymayı bilmemesidir. Çocuk istiyor, ya da ağlıyor diye gün boyu onunla oynamamalıdır. Yeri geldiğinde çocuğa şuan onunla oynayamayacağını, ama işini bitirdiğinde oynayacağını söylemelidir. (Bu konu daha sonra çocuk disiplini konusunda ayrıntılı ele alınacaktır.)

Çocuğum Oyuncaklarından Hemen Sıkılıyor

Bir çocuk oyuncaklardan çok çabuk sıkılıyorsa çok büyük ihtimalle, bu çocuğun çok fazla oyuncağı vardır. Çok fazla oyuncağı olan çocuk daha biri ile yeterince vakit geçirmeden hemen bir diğerini alır. Onun için, hiç bir oyuncağı vazgeçilmez ya da çok kıymetli değildir. Çocuklara oyuncak alırken aynı anda birden çok oyuncak almamalıyız. Aldığımız bir oyuncakla çocuğun en az 3-4 hafta vakit geçirmesini sağlamalıyız. Yeni bir oyuncağı bu süre sonunda vermeliyiz. Ayrıca çocuğun artık hiç oynamadığı oyuncakları çocukla birlikte tespit ederek bir başkasına hediye etme yoluyla dönem dönem oyuncak temizliği yapmak da işe yarar. Bu, çocuğun paylaşma özelliğini kazanması açısından da önemlidir.

Çocuğun oyuncaktan çabuk sıkılmasınınn bir diğer nedeni, yukarıda bahsettiğimiz, yaşınauygun olmayan oyuncaklarla oynamasıdır. Oynamayı beceremeyeceği için bu oyuncaklar onun için bir anlam ifade etmeyecektir.

Bir başka sebep ise günümüzde oyuncakların çok fonksiyonel ve gösterişli olmasıdır. Bir oyuncağın aynı anda ışığı, rengi, sesi, konuşması, yürümesi, süsü... varsa çocuğa bu oyuncakla yapacak bir şey zaten kalmaz. Oyun ve oyuncak çocuğun yaratıcılığını geliştirmesi, kendine hayallerindeki gibi yeni bir dünya kurmasına hizmet etmelidir. Bir oyuncak bebeğin dolu kıyafeti varsa çocuk buna kendisi kıyafet yapmaya ya da bebeği konuşuyor veya ağlıyorsa, çocuk onu kendisi konuşturmaya ihtiyaç duymayacaktır.

Araba uzaktan kumanda ile kendisi gidiyorsa, çocuk onu sürmeyecektir. Tabiki bu tür oyuncaklar da gereklidir ancak çocuğun bu tarz çok fazla oyuncağı varsa, onun kendi istediği gibi bir dünya yaratmasını ve yaratıcılığını sınırlandırabilir. Bazen evdeki plastik bir sürahi, eski bir yastık ya da kumaş parçası gibi basit bir eşya bile çocuğun oyun zevkini doruğa taşıyabilir. O yastık bazen üzerine kıyafet giydirilerek bir bebek, bazen üzerine oturularak uçan bir minder...vs olabilir.

Bilgisayar, Atari Oyunlarına Ne Demeli?

Çocuk ne kadar erken bu gibi oyunlarla tanışırsa ilerisi için o kadar sıkıntı olabilir. Çünkü onlar sürekli yenilendiği ve çok çeşitli olduğu için çocuğun oynadıkça oynayası gelir. Bu tür oyunlar çocuğun toplumsallaşması açısından zararlıdır. Sürekli kendi başına oynamaya alışan çocuk arkadaşlara ihtiyaç duymaz, hatta sokağa, parka bile ihtiyaç duymaz. Sağlıklı sosyal ilişkiler kurmayı beceremezler. Çocuğun sosyal ilişkileri, ileri dönemdeki ruh sağlığı açısından hafife alınamayacak kadar çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bu tür oyunların çocuğun dikkat, göz-el koordinasyonu gibi zihinsel yeteneklerine katkısı vardır. Ancak yine de çok sınırlı ve aile kontrolünde olmalıdır. Okul öncesi bir çocuk için günde 5-15 dakika arasında olup bu süreyi geçmemelidir. Aksi halde çocuk için zararı faydasından daha fazla olur.

Kaynak
Psikolog Canan Cantürk