Satış ve Danışma Hattı: 0364 333 1 000

Baba Nelere Dikkat Etmelidir?ANASAYFA Prlt Bebe Baba Nelere Dikkat Etmelidir?

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Bir otorite figürü olarak baba nelere dikkat etmelidir?

Ailede anne-baba otorite figürü olsa da genellikle baba ön plandadır. Anneler çocukları ile baş edemediklerinde son çare olarak "akşam baban gelince görüşürüz" cümlesini kullanırlar ve baba eve geldiğinde çocuk şikayet edilir.

Halbuki çocuk babasını zaten kısa bir zaman diliminde görmektedir. Bu kısa zaman diliminde ise azar işitmekte ya da cezalandırılmaktadır. Üstelik babası ile arasında geçen bir olaydan dolayı değil, babasının tamamen dışında olduğu bir olaydan dolayı.

Baba içinde bulunduğu ya da bizat içinde bulunmasa da kendisi ile alakalı bir olayla ilgili olarak çocuğuna kızabilir ya da bir yaptırım uygulayabilir. Ancak eve gelir gelmez, daha çocuğunun halini hatrını sormadan yaptığı yaramazlıkları sorması ya da dinlemesi çocuğu ile ilişkisini bozabilir. Annelerin de bu noktaya dikkat etmesi iyi olur.

Bunun tam tersi olan bir nokta da babanın otorite figürü olmayı tamamen reddetmesidir. Bazı babalar gün boyu çocuklarını özlediklerinden akşam eve geldiklerinde çocuğun her yaptığı olumsuz ya da yanlış davranışı hoşgörmekte, hatta annenin kızmasına dahi izin vermemektedirler. Çocuğu tamamen kuralsız yetiştirmektedir, istekleri makul olmasa da her dediğini yapmaktadırlar. Hatta bazı babalar kendileri hiç otorite kurmadıkları gibi annelerin de kurmasına izin vermemekte, otoritelerini sarsmaktadırlar.

Burada gözardı edilmemesi gereken nokta, küçükken çocukların isteklerinin ya da yaramazlıklarının da küçük olmasıdır. Bu yüzden tolere edilebilirler. Fakat çocuklar büyüdükçe isteklerinin ya da olumsuz davranışlarının niteliği değişmektedir. Özellikle ergenlik döneminde bu durum daha belirgin bir hal almaktadır. Bu nedenle o her şeyi tolere eden baba artık tolere edememekte dahası artık çocuğa bir takım kurallar koymak istemektedir. Oysaki çocuk aynı çocuktur, onda değişen bir şey yoktur. Ama baba değişmeye başlamıştır. Böyle olunca çocuk ile babasının arası açılabilir.

Çocuk yetiştirmede otorite önemlidir. Ancak daha da önemli olanı otoritede dengeyi sağlamak, aşırılıklardan kaçınmaktır. 'Ya hep ya hiç' ilkesinden ziyade gerektiğinde ve kararınca olmalıdır.

"Çocuğun bir baba modeli yoksa ne yapmak gerekir?"

Boşanma, ölüm gibi nedenlerden dolayı çocuk babasından ayrı kalabilir. Bu gibi durumlarda çocuğa birinin model olması gerekir. Bu aile içinden bir amca, abi olabileceği gibi ailenin güvendiği bir başka erkek de olabilir.

Bu kişi çocukla belirli periyotlarla görüş(türül)meli, özel günlerinde ona eşlik etmelidir. Bir babanın yerini tutmayacaktır belki ama yine de çocuğun hayatında böyle birinin olması önemlidir.

Bir de görüntüde var olan ama babalık anlamında çocuğu ile hiç ilişkisi olmayan ya da olumsuz ilişkisi olan babalar vardır. Böyle babaya sahip çocukların psikolojisi babası olmayan ya da olsa da görüşmeyen çocukların psikolojisinden çok da farklı değildir. Babanın bireysel terapi alması ya da aile terapisi durumu düzeltmek için işe yarayabilir.

SON OLARAK;

Çocuk için babası ile sohbet etmek, oyun oynamak başka bir değerlidir. Babasını zaten sınırlı bir vakitte görmektedir ve bunun için de akşama kadar beklemesi gerekmektedir. Çocuğun uykusu geldiği halde babası gelene kadar uyumamak için direndiği, sonunda bir koltukta uyuyakaldığı annelerden sık duyduğumuz cümlelerdir.

Babalar gün içerisinde mutlaka çocukları ile vakit geçirmeye dikkat etmelidirler. İş gereği gece geç gelmek zorunda olsalar dahi, en azından sabah kahvaltıyı birlikte yapıp muhabbet etmelidirler.

Haftaya yeni bir konuda görüşmek üzere...

Psikolog Canan Cantürk